ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی

راهنمای ثبت خدمت :

متقاضیان باید با مراجعه به سامانه مشاغل خانگی به آدرس اینترنتی www.mashaghelkhanegi.ir  و با مطالعه دقیق  ضوابط مربوطه فهرست مشاغل خانگی را ملاحظه و در یکی از این رشته‌ها ثبت‌نام نمایند. پس‌از تأیید ثبت‌نام اینترنتی متقاضیان بسته به رشته شغلی خود به دستگاه مربوطه مراجعه می‌کنند.

 

راهنمای پیگیری نتیجه ارائه خدمت :

 پس از دریافت مجوز مشاغل خانگی متقاضیانی که نیازمند دریافت تسهیلات بانکی هستند با در دست داشتن معرفی نامه از دستگاه اجرایی به اداره تعاون ، کار ورفاه اجتماعی مراجعه و به بانکهای عامل جهت اخذ تسهیلات معرفی گردند .

 

مدارک مورد نیازدریافت خدمت :

 با مراجعه افراد به دستگاه های اجرایی مربوطه  و با در دست داشتن :

1- مدرک مهارتی دارای اعتبار 

2- یک قطعه عکس 4*3

3- شناسنامه 

4- کارت ملی

5- کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت

6- فیش مالیاتی

 مجوز مشاغل خانگی با امضای رئیس دستگاه متولی و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان صادر می‌شود. 

لازم به ذکر است : مجوز مشاغل خانگی برای طرح های کشاورزی مستقیماً از اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان صادر می گردد . به این ترتیب که پس از ثبت نام در سامانه مشاغل خانگی با در دست داشتن مدارک فوق الذکر مجوز مشاغل خانگی با امضای مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان صادر می گردد . 

پس از دریافت مجوز مشاغل خانگی متقاضیانی که نیازمند دریافت تسهیلات بانکی هستند باید با ارائه مجوز به بانک عامل ( توسعه تعاون ، بانک ملت ) هر استان نسبت به اخذ تسهیلات اقدام کنند. 

یکی دیگر از مزایای مشاغل خانگی این است که خانه‌هایی که در این زمینه مشغول کار هستند نیاز به تغییر کاربری ندارند. البته باید به این موضوع نیز توجه کرد که مشاغل خانگی نباید مزاحمتی برای سایر ساکنان و همسایگان ایجاد کند.