مشاغل خانگی1

اطلاعیه مهم

ارباب رجوعان محترم همانگونه که مطلعید طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در حال اجرا می باشد، لذا کلیه علاقمندان میتوانند با مراجعه به سامانه مشاغل خانگی به آدرس اینترنتی www.mashaghelkhanegi.ir  خود نسبت به تکمیل فرمها و کسب اطلاعات مورد نیاز اقدام نمایند

طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی

مقدمه :
امروزه کسب و کارهای خانگی به عنوان راهکاری مهم برای ایجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب می گردند. قابلیت انجام این نوع کسب و کار در «منزل» سبب ایجاد مزایای بسیاری برای شاغلین آن ها می شود، که از جمله می توان به ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه های کار خانوادگی، امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد- شاگردی بین اعضاء خانواده و... اشاره نمود.
باید توجه داشت که در سالیان اخیر به دلیل تحولات عظیم در بخش فناوری اطلاعات در جهان و ایجاد مشاغل جدید، امکان اشتغال خانگی برای بسیاری از افراد در زمینه های IT  نیز فراهم گردیده است. این مشاغل که روزانه در سراسر جهان تعداد آن ها رو به فزونی و تنوع می باشد این امکان را فراهم می آورد تا افراد بتوانند در محیط خانه با استفاده از رایانه و وسایل جانبی مورد نیاز، به انجام کسب و کارهای گوناگون در این حوزه بپردازند.

راهنما:
-    به منظور تسریع در ثبت نام متقاضیان مشاغل خانگی ( تا پیش از تکمیل و راه اندازی سامانه ثبت نام ) متقاضیان می توانند با مطالعه و انجام موارد ذیل  به صورت حضوری ثبت نام نمایند.بدیهی است پس از تکمیل و راه اندازی سامانه مذکور ، ثبت نام فقط از طریق سامانه انجام خواهد شد.
-    فهرست رشته های مشاغل خانگی – اطلاعات تعدادی از رشته های مشاغل خانگی – فرم ثبت نام متقاضیان  به تفکیک مستقل- تحت پوشش – پشتیبان در سایت وزارت کار و امور اجتماعی ( ( www.irimlsa.irبخش مشاغل خانگی موجود  و قابل مشاهده می باشد .
-    متقاضیان مشاغل خانگی می توانند فرم ثبت نام ( متناسب با شرایط خود ) را از سایت مذکور دریافت و چاپ نموده و فرم ها را پس از تکمیل به ادارات کل تعاون یا دستگاه اجرایی ذیربط  ارائه نمایند .
-    متقاضیان مشاغل خانگی باید  از مهارت و تخصص کافی جهت انجام شغل خانگی مورد نظر برخوردار باشند.
-    در صورتیکه شغل مورد نظرمتقاضی در فهرست مشاغل خانگی موجود نباشد، متقاضی می تواند شغل مد نظر خود را پیشنهاد نماید .مشاغل پیشنهادی متعاقباً بررسی و در صورت تصویب ، به فهرست مشاغل خانگی اضافه خواهند شد.
-    اشخاصی که در قالب فرم افرادتحت پوشش ثبت نام می نمایند، در صورت داشتن شرایط لازم و وجود پشتیبان متناسب با شرایط آنان، به شخص پشتیبان معرفی خواهند شد.
-    ثبت نام افراد تحت پوشش به معنای اشتغال قطعی یا فوری فرد ثبت نام شده نمی باشد.
-    انجام فعالیت توسط  سایر اعضای خانوار منوط به موافقت و رضایت سرپرست خانوار می باشد .

تعاریف:
-  مشاغل یا کسب و کار خانگی: آن دسته از فعالیت هایی است که توسط عضو یا اعضا خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحد های مسکونی همجوار شکل می گیردو منجر به تولید خدمت یا و یا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می گردد. شاغلین کسب و کار مذکور برای کسب منافع به صورت های ذیل فعالیت می نمایند:
1-    انجام فعالیت به صورت کارمزدی برای کارفرمای خارج از محیط مسکونی
2-    انجام فعالیت مستقل اعم از تامین مواد اولیه تا عرضه و محصول به خارج از محیط مسکونی
3-    انجام فعالیت به صورت تعاونی ،اتحادیه ویا مشارکت با بنگاه های بالا دستی تامین کننده مواد اولیه و عرضه محصول آنان در بازار ، ترجیحا به صورت کسب و کار خوشه ای
-    پشتیبان : منظور اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند که مسئولیت حمایت از تعدادی از شاغلین خانگی را در کل فرآیند تولید و  ارائه خدمات، اعم از آموزش، تهیه و توزیع مواد اولیه و ابزار کار (حسب مورد ) ، مشاوره ، طرحی ، نوآوری ، بسته بندی ، بازاریابی و فروش به عهده بگیرند.
-    افراد تحت پوشش: افرادی که متقاضی انجام فعالیت تحت پوشش پشتیبان
می باشند.
-    مستقل (خوداشتغالی) : نوعی اشتغال  است که فرد می تواند با اتکاء به توان شخصی، خلاقیت و ابتکار ، به شکل خویش فرمایی به فعالیتهای تولیدی و خدماتی بپردازد که در نتیجه منجر به کسب در آمد و ایجاد فضای کسب و کار می شود.
-    کسب و کار مجازی: کسب و کاری است که در آن از اینترنت جهت انجام تبلیغات و فروش کالا و خدمات استفاده می گردد.
 

سوالات متداول

1- مشاغل خانگی چیست و  شامل چه رشته هایی می گردد؟
مطابق قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ، مشاغل خانگی شامل آن دسته از فعالیت هایی است که توسط عضو یا اعضاء خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحد های مسکونی همجوار شکل می گیرد و منجر به تولید ویا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می گردد. بر اساس مصوبات ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ، رشته های مشاغل خانگی در حوزه های صنایع دستی ، فرش کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، خدمات ، تولیدی صنعت و فناوری اطلاعات(IT )می باشد و بر همین اساس انواع مشاغل خانگی در هریک از زیر بخش ها ارائه گردیده که فهرست و همچنین اطلاعات هر یک از مشاغل مذکوردر سایت وزارت کار و امور اجتماعی ( به نشانی www.irimlsa.ir ) قسمت مشاغل خانگی موجود می باشد.

2- برای پیشنهاد عنوان شغلی جدید چه باید کرد ؟
در صورت عدم وجود شغل مورد نظر متقاضی در فهرست مشاغل خانگی ، متقاضی می تواند در فرم ثبت نام شغل مد نظر خود را پیشنهاد نماید .مشاغل پیشنهادی متعاقباً بررسی و در صورت تصویب ، به فهرست مشاغل خانگی اضافه خواهند شد.

3- نحوه فعالیت در مشاغل خانگی چگونه است ؟
فعالیت در حوزه مشاغل خانگی به3 صورت امکان پذیر می باشد:
الف – انجام فعالیت به صورت کارمزدی برای کار فرمای خارج از محیط مسکونی ( متقاضی تحت پوشش )
ب – انجام فعالیت مستقل اعم از تامین مواد اولیه تا عرضه محصول به خارج از محیط مسکونی (متقاضی مستقل )
ج- انجام فعالیت به صورت تعاونی ، و یا مشارکت با بنگاه های بالا دستی تامین کننده مواد اولیه و عرضه محصول آنان در بازار ، ترجیحا به صورت کسب و کار خوشه ای ( پشتیبان )

4- نحوه ثبت نام برای مشاغل خانگی به چه صورت است ؟
به منظور تسریع در ثبت نام متقاضیان مشاغل خانگی ( تا پیش از تکمیل و راه اندازی سامانه ثبت نام ) متقاضیان می توانند به صورت حضوری ثبت نام نمایند. بدیهی است پس از تکمیل و راه اندازی سامانه مذکور ، ثبت نام فقط از طریق سامانه انجام خواهد شد. متقاضیان مشاغل خانگی می توانند فرم ثبت نام ( متناسب با شرایط خود به تفکیک مستقل – تحت پوشش -  پشتیبان ) را از سایت  وزارت کار و امور اجتماعی  به نشانی www.irimlsa.ir قسمت مشاغل خانگی دریافت و چاپ نموده و فرم ها را پس از تکمیل به ادارات کل تعاون یا دستگاه اجرایی ذیربط ارائه نمایند. متقاضیان مشاغل خانگی باید از مهارت و تخصص کافی جهت انجام شغل خانگی مورد نظر برخوردار باشند.

5-آیا برای شروع فعالیت در مشاغل خانگی نیاز به مجوز می باشد ؟
کلیه متقاضیان مستقل و پشتیبان برای انجام فعالیت در حوزه مشاغل خانگی نیاز به دریافت مجوز دارند.

6-شرایط لازم و مراحل دریافت مجوز چیست ؟
شرایط لازم برای دریافت مجوز شامل شرایط عمومی واختصاصی می باشد . متقاضیان واجد شرایط ، فرم تکمیل شده ثبت نام و مدارک لازم را به دستگاه اجرائی ذیربط ارائه می نمایند . پس از انجام بررسی های لازم و در صورت تائید طرح در دستگاه اجرائی ، مجوزمربوطه توسط اداره کل کار و امور اجتماعی استان صادر خواهد گردید.
جهت اطلاع از ضوابط صدور مجوز( شرایط عمومی و اختصاصی ، مدارک مورد نیاز و مراحل صدور مجوز) به سایت وزارت کارو امور اجتماعی ( به نشانی www.irimlsa.ir )قسمت مشاغل خانگی مراجعه شود.

7-آیا متقاضیان مشاغل خانگی وام و تسهیلات دریافت می نمایند ؟
متقاضیان دارای مجوز کسب و کار خانگی که مورد تایید دستگاه اجرائی ذیربط می باشند ، می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

8-آیا شاغلین کسب و کار خانگی مشمول حمایت بیمه ای می گردند ؟
مشمولین قانون ، با ارائه مجوز کسب و کار خانگی میتوانند نزد صندوق تامین اجتماعی بیمه و از مزایای آن برخوردار گردند. مشمولین صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر تابع قوانین و مقررات مربوطه خواهند بود.

9-از شاغلین خانگی چه حمایت هایی بعمل خواهد آمد؟
متقاضیان مشاغل خانگی در صورت واجد شرایط بودن از انواع گوناگون حمایت ها نظیر حق بیمه خویش فرما ، تسهیلات و  بازار های محلی جهت عرضه محصولات خانگی وغیره به برخوردار خواهند شد.

10-عرضه و فروش محصولات خانگی به چه صورت است ؟
مطابق قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ، عرضه محصول تنها در بازار خارج از محیط مسکونی صورت گرفته و عرضه و فروش محصول(کالا و خدمات ) در منزل مسکونی ممنوع می باشد. به همین منظور بازارهای محلی موقت به تناسب جهت عرضه محصولات خانگی اختصاص داده می شوند.

11 - شیوه نظارت بر مشاغل خانگی به چه صورت است؟
نظارت در حوزه مشاغل خانگی به 3مرحله قبل از پرداخت ، حین پرداخت و پس از پرداخت تسهیلات تقسیم بندی می گردد.جهت اطلاع ازچگونگی نظارت ،  به سایت وزارت کار و امور اجتماعی( به نشانی www.irimlsa.ir ) قسمت مشاغل خانگی مراجعه شود.

12- آیا امکان فعالیت همزمان در چند رشته وجود دارد ؟
انجام فعالیت همزمان در چند شغل خانگی در صورت تائید دستگاه اجرایی ذیربط و چنانچه مجموع ساعات کارخانگی توسط هر یک از شاغلین خانگی از 44 ساعت کار در هفته بیشتر نگردد ، بلامانع است.

13 - شرایط و استاندارد های لازم برای مشاغل خانگی کدام است؟
فهرست رشته های مشاغل خانگی و نیز اطلاعات مربوط به تعدادی از رشته های مشاغل خانگی در سایت وزارت کار و امور اجتماعی ( به نشانی www.irimlsa.ir ) قسمت مشاغل خانگی موجود و قابل مشاهده می باشد.

14 – شرایط انجام کسب و کار خانگی چه می باشد؟
برای انجام کسب و کار خانگی لازم است کار صرفاً توسط عضو یا اعضاء خانواده در واحد مسکونی انجام شود.حجم تولید با شرایط و فضای واحد مسکونی تناسب داشته باشد.آلودگی های زیست محیطی ، صوتی و بصری ایجاد نکند. حقوق همسایگان به طور کامل رعایت گردد. عرضه و فروش محصول (کالا و خدمات ) در خارج از واحد مسکونی صورت گیرد. تردد غیرمتناسب با فضای محل سکونت به ویژه در مجتمع های مسکونی انجام نشود.شغل مجاز باشد و  با محیط مسکونی تناسب داشته باشد.
 

راهنمایی در خصوص مشاغل خانگی

استانداردهای دوره های آموزشی مشاغل خانگی سازمان آموزش فنی و حرفه ای استانداردهای دوره های آموزشی مشاغل خانگی سازمان آموزش فنی و حرفه ای

جهت تشکیل تعاونی تامین نیاز مشاغل خانگی به صورت پشتیبان حقوقی به ادارات تعاون شهرستان مراجعه فرمایید.

اساسنامه تعاونیهای تامین نیاز مشاغل خانگی اساسنامه تعاونیهای تامین نیاز مشاغل خانگی

دستورالعمل تشکیل تعاونیهای تامین نیاز مشاغل خانگی دستورالعمل تشکیل تعاونیهای تامین نیاز مشاغل خانگی

فایل راهنما تعاونیهای تامین نیاز مشاغل خانگی

ساماندهی فعالیت مشاغل خانگی در قالب(تعاونیهای تأمین نیاز مشاغل) ساماندهی فعالیت مشاغل خانگی در قالب (تعاونیهای تأمین نیاز مشاغل)

قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل مشاغل خانگی

قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی

 

 

فهرست مشاغل خانگی

الف – صنایع دستی

الف -1- نساجی سنتی

 الف – 2 – بافته های داری و زیر اندازها

 الف – 3 – پوشاک سنتی


الف – 4 – چاپ های سنتی


الف – 5 - صنایع دستی چرمی

 

الف - 6 – صنایع دستی فلزیالف – 7  - صنایع دستی چوبی و حصیری


الف – 8 – سفال و سرامیک و کاشی سنتی

 

الف - 9 – صنایع دستی دریایی

 

الف – 10 - صنایع دستی مستظرفه

 

الف – 11- آبگینه

 

الف – 12- پیشه های سنتی وابسته به صنایع دستی

 

الف – 13- صنایع دستی سنگی

 

الف – 14 – رودوزیهای سنتی

 

ب –  فرش دستباف و رشته های وابسته

 

 • قالیبافی
 • نخ ریسی سنتی ( فرش )
 • رنگرزی گیاهی ( خامه )
 • طراحی سنتی قالی
 • رنگ آمیزی نقشه فرش

 

ج – تولیدی شامل:کشاورزی دامپروری شیلات *

 ج –1 - فعالیت های  پرورش طیور و حشرات

 • پرورش دهنده  اردک گوشتی
 • پرورش دهنده  بوقلمون گوشتی
 • پرورش دهنده  کرم ابریشم
 • پرورش دهنده غاز
 • پرورش دهنده کبک
 • پرورش دهنده برخی سوسک ها و مورچه ها (جهت خوراک دام و طیور و یا صادرات )
 • پرورش دهنده پرندگان زینتی و حیوانات (کبوتر- قناری )
 • پرورش دهنده پرندگان خوراکی وحشی
 • پرورش  دهنده بلدرچین
 • · جوجه کشی

 

ج –2 - فعالیت های شیلات

 • تولید ماهیان زینتی و آکواریومی


د – خدمات شامل: کشاورزی – دامپروری – شیلات *

 

د-1- خدمات کشاورزی

 • بسته بندی انواع مواد غذایی از محصولات کشاورزی ( سنتی – صنعتی ) و گیاهان دارویی
 • بسته بندی و درجه بندی محصولات زراعی
 • تهیه و بسته بندی سبزیجات فرآوری شده (خشک – پودر – سرخ کرده – پاک کرده و خرد کرده )
 • تهیه و بسته بندی بذر محصولات جالیزی
 • بلغور سازی
 • فرآوری محصول زعفران ( خشک کردن و بسته بندی )
 • فرآوری و بسته بندی  زرشک
 • خشک کردن و بسته بندی میوه جات
 • بسته بندی و پاک کردن انواع دانه های روغنی

 

د-2- خدمات دامپروری

 • خدمات جمع آوری شیر
 • تولید ژل رویال از زنبور عسل
 • تهیه فرآورده های لبنی مانند ( کشک – پنیر – دوغ )
 • · فرآوری و بسته بندی عسل

 

د- 3 – صنایع غذایی

 • تولید  و بسته بندی ترشیجات و شور
 • · ماست بند
 • تولید گلاب و عرقیات گیاهی
 • تولید و بسته بندی آبلیمو – آبغوره – سرکه - نارنج
 • پخت انواع نان
 • تهیه لواشک
 • تهیه مرباجات
 • تهیه ماهی فرآوری شده ( دودی – شور )
 • تولید انواع رب
 • تولید رشته آشی
   

د- 4 -  سایر  ( بخش کشاورزی دامپروری - شیلات )

 • تولید و بسته بندی کودهای ارگانیک
 • تهیه انواع کودهای فسیلی
 • تهیه و بسته بندی تخم انواع گلها
 • تاکسی درمی پرندگان و حیوانات و آبزیان
 • بسته بندی تخم مرغ بومی

  

هـ - فعالیت های تولیدی (صنعت )

 

هـ -1- صنایع نساجی ، پوشاک و سراجی ( مشروط به عدم استفاده از چرخ صنعتی )

 • طراحی و دوخت لباس
 • خیاطی لباس عروس
 • شلواز دوز
 • راسته دوز
 • نازک دوز مردانه
 • ضخیم دوز مردانه
 • نازک دوز زنانه
 • بچه گانه دوز
 • پیراهن دوزمردانه و شومیزه زنانه
 • بافندگی
 • ملحفه دوزی
 • پرده دوزی
 • تولید رومیزی
 • بافت های ترکیبی

 

هـ -2- صنایع غذایی *

 • نبات پزی
 • شیرینی پزی سنتی
 • تهیه شکلات

 

هـ - 3 -  سایر ( بخش صنعت )

 • مونتاژ اسباب بازی و لوازم پرورش فکری کودکان
 • مکرومه بافی
 • کیف سازی
 • کوبلن دوزی
 • عروسک دوزی
 • ساخت جعبه های فانتزی
 • طناب بافی
 • گلسازی
 • ساخت میوه های خمیر چینی
 • مهر سازی
 • قاب سازی
 • توپ دوزی پارچه ای
 • توپ دوزی چرمی
 • جلد سازی
 • نقاشی روی چوب
 • · تابلو ساز تزئینی

 

و - کسب و کارهای با گرایش فناوری اطلاعات

 

آموزشهای مجازی

 • برنامه نویسی
 • خدمات ترجمه ، تایپ ، حروفچینی و صفحه بندی کتاب و مجلات
 • طراح شبکه های ارتباطی
 • تجارت الکترونیک (تبلیغ  و فروش کالا و خدمات بصورت مجازی )
 • طراح مولتی مدیا (تولید کننده چند رسانه ای)
 • ساخت نقاشی های متحرک (انیمیشن )
 • طراح صفحات وب
 • طراح لباس و کفش
 • طراح داخلی ساختمان و دکوراسیون
 • خدمات حسابداری
 • گرافیست(طراح بانر)
 • · طراح سازه های ساختمانی
 • نقاشی و مصور سازی کتاب کودک
 • طراحی کتب تصویری
 • · مشاوره اینترنتی ، تلفنی ، SMS,MMS با موضوعات (تغذیه ، روانشناسی ، پرستاری ، پزشکی ، بهداشت )
 • تهیه نرم افزارهای کامپیوتری
 • طراحی و تهیه مجلات وروزنامه های دیجیتال
 • جمع آوری اطلاعات در زمینه های مختلف و مورد تقاضا
 • فروش کتاب و تولیدات فرهنگی دست دوم

  

ز -  خدمات(فعالیت های فرهنگی ، هنری)

               نقاشی

 • خطاطی
 • ویراستاری
 • نویسندگی ( داستان – شعر – فیلمنامه – نمایشنامه – آموزشی و ... )
 • برجسته نویسی با خمیر و رنگ
 • تصویر گری کتاب کودک

   

٭  تائید رشته های شغلی ردیف ج ، د ، هـ - 2 مشروط به  تایید وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی می باشد.