اخبار

استان مرکزی سنجش مهارت را در واحدهای صنعتی به فعلیت برساند

استان مرکزی سنجش مهارت را در واحدهای صنعتی به فعلیت برساند
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه استان مرکزی سنجش مهارت و صلاحیت حرفه ای را در واحدهای صنعتی به فعلیت برساند، تاکید کرد: تحقق توسعه در گرو مهارت نیروی انسانی است.

به گزارش روابط عمومی تعاون،کارو رفاه اجتماعی استان مرکزی علی اوسط هاشمی در جلسه مشترک با اتاق بازرگانی استان مرکزی با تاکید بر ارتباط مشترک بین اتاق بازرگانی و فنی و حرفه ای، بیان کرد: اتاق بازرگانی پارلمانی از فعالان اقتصادی و کارآفرینان است که دامنه ارتباطی وسیعی دارند و باید در صدد جلب اعتماد جامعه و اعضا برآیند و پایان هر دوره اتاق رقابت معناداری ایجاد کرده و حتی کار را برای کاندیدای جدید سخت کنند تا افراد برای حضور در این اتاق درایت و برنامه و توانمندی و مهارت جهت تحقق اهداف داشته باشند.

وی تصریح کرد: بی شک با توجه به ظرفیت های عظیم استان برنامه های فنی و حرفه ای باید جامعیت کامل داشته باشند تا در ادامه مسیر با تمام توان پیش برویم. البته برنامه های استان می تواند روند آموزش و مهارت آموزی از طریق فنی و حرفه ای را تقویت کند.

اوسط هاشمی با تاکید بر اینکه باید دید مطالبه فعالان اقتصادی و صنعتی در استان چیست تا براساس آن برش و سند آموزش مهارتی تدوین شود، گفت: به عنوان مثال اتاق بازرگانی باید مشخص کند که ورود هوش مصنوعی در صنعت و خدمات تا چه میزان می تواند ریزش نیروی کار را به دنبال داشته باشد و باید به شکلی به سمت تکنولوژی حرکت کرد که نیروی کار مهارت لازم را کسب کند.

وی اظهار کرد: استان مرکزی پایتخت صنعت کشور است و هر اقدام اتاق می تواند مبنای بخشی از مهارت آموزی ها و ارائه آموزش از جانب فنی و حرفه ای باشد به همین دلیل می توان با توجه به خبرگان موجود در استان در جلسه ای بین فنی و حرفه ای و اتاق بازرگانی از ظرفیت استادکاران و صاحبان تجربه و مهارت استفاده کرد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه استان مرکزی می تواند پایلوت استفاده از استادکاران باشد و بانک اطلاعاتی مهارتی را تهیه کند، افزود: این استادکاران می توانند پس از ارزیابی صلاحیت حرفه ای و سنجش مهارت، گواهی استادی از فنی و حرفه ای دریافت کنند و حتی متقاضی راه اندازی آموزشگاه خصوصی باشند.

وی با تاکید بر اینکه استان مرکزی سنجش مهارت را در واحدهای صنعتی استان به فعلیت برساند، گفت: در پی اعطای نشان مهارت هستیم تا صنایع از حیث نیروی توانمند و با صلاحیت نمره دهی شوند و اجرای این طرح را مشروط بر تشکیل شورای صلاحیت حرفه ای و سنجش مهارت در اتاق بازرگانی، به استان مرکزی تقویض می کنیم و هرکس مهارت مورد نظر و تایید را فرا گرفت بدون شرکت در دوره آموزشی می تواند گواهی نامه مهارت دریافت کند و اتاق در بخش مهارت می تواند پیشاهنگی کند.

اوسط هاشمی گفت: بیش از نیم قرن است که کار آموزشی در فنی و حرفه ای در سه سطح انجام می شود و تا سال ۱۴۰۰ این سه سطح به آموزشگاه های خصوصی واگذار می شود تا فنی و حرفه ای در سطوح دیگر فعالیت داشته باشد.

وی با اشاره به فعالیت مراکز آموزشی در برخی از واحدهای صنعتی بیان کرد: با این مراکز مخالفتی ندارم هر چند که می توان طبق قانون خواستار تعطیلی آنها شد اما به دلیل استفاده از ظرفیت قانونی برای آموزش جوانان باید استاندارد آموزشی مدنظر قرار گیرد.

رییس سازمان فنی و حرفه ای کشور با اشاره به وجود ۵۴۰۰ رشته در سازمان که تا پایان امسال به ۷۴۰۰ رشته می رسد، افزود: آموزش های فنی و حرفه ای استاندارد جهانی دارد و تمامی متون درسی دارای کد است. گواهی مهارت در واقع برای فرد دریافت کننده گواهی مهارت در حکم ویزاست که اگر ما در داخل کشور وی را جذب نکنیم در جهان خریدار دارد بر همین اساس آموزشگاه های سطح الف را با تنوع رشته ها در اختیار مراکز صنعتی قرار می دهیم تا آموزش و هم افزایی شکل گیرد.

وی با تاکید بر لزوم وجود پیوست مهارت در جامعه و سرمایه گذاری ها، افزود: براساس این پیوست به عنوان مثال سازمان مدیریت بحران می تواند شهرداری ها و وزارت راه و شهرسازی را ملزم کند که بدون حضور نیروی ماهر اقدام به ساختمان سازی نکنند، همچنین در حال حاضر ۷۰۰ هزار کامیون و اتوبوس در محورهای کشور در حال تردد هستند که باید مهارت لازم برای آنها پایه گذاری شود تا شاهد تصادفات نباشیم و در صنعت نیز می توان برای هر پروانه کارآفرینی پیوست مهارت نیروی انسانی لحاظ کرد.

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۳۲
روابط عمومی تعاون،کارو رفاه اجتماعی استان مرکزی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید