اخبار

خواسته کارگران وکارفرمایان استان مرکزی از فراکسیون کارگری مجلس چه بود؟

خواسته کارگران وکارفرمایان استان مرکزی از فراکسیون کارگری مجلس چه بود؟
استان مرکزی به‌عنوان قطب مهم کارگری و کارفرمایی کشور روز شنبه میزبان اعضای هیات رئیسه فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی بود و در جریان این سفر با برپایی نشستی مشکلات جامعه کار وتولید به بحث و نظر گذاشته شد.
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان مرکزی در این نشست که با حضور مقامات ارشد اجرایی و نمایندگان مردم استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی و اعضای فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در سالن غدیر استانداری مرکزی برگزار شد، مسایل و مشکلاتی مطرح شد که اراک به‌عنوان قطب چهارم صنعت و میزبان طیف بزرگی از صنایع مادر تخصصی با آن دست به گریبان است و صنایع مستقر در این خطه برای دستیابی به رونق تولید چشم یاری در گره‌گشایی از آن‌ها دارند.
در این نشست که با حضور مقامات ارشد اجرایی و نمایندگان مردم استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی و اعضای فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در سالن غدیر استانداری مرکزی برگزار شد، مسایل و مشکلاتی مطرح شد که اراک به‌عنوان قطب چهارم صنعت و میزبان طیف بزرگی از صنایع مادر تخصصی با آن دست به گریبان است و صنایع مستقر در این خطه برای دستیابی به رونق تولید چشم یاری در گره‌گشایی از آن‌ها دارند.
قراردادهای موقت چالشی جدی در حوزه کارگری
رئیس شورای کارگری استان مرکزی در این نشست گفت:  انتظار است برای آخرین بار دولت و مجلس شورای اسلامی بحث قراردادهای موقت کارگران را تعیین تکلیف کنند و نیروهای انسانی در این حوزه بتوانند طعم عدالت را بچشند.
«علی زند» افزود: انعقاد قراردادهای یک، ۲، سه و ۶ ماهه برای یک کارگری که ۲۶ سال کار کرده، قابل قبول نیست و با روح و روان نیروی انسانی بازی می‌کند و کارگران به‌طور مستمر نگران امنیت شغلی خود هستند.
رئیس شورای کارگری استان مرکزی ادامه داد: تبصره‌ای به ماده ۴۱ قانون کار الحاق شده که امکان زندگی و شرایط را برای کارگر سخت می‌کند و نیازمند بازنگری مجدد است.
 زند عنوان کرد: مزد توافقی بدون چون و چرا با بند ۴ ماده ۴۳ قانون اساسی در تضاد است و اگر این موارد در سایه همراهی دولت و مجلس شورای اسلامی در کانون توجه نباشد مشکلات و چالش‌های اساسی را رقم می‌زند.

کارگران ساختمانی چشم به راه اصلاح قوانین

رئیس انجمن صنفی کارگری اراک نیز در این نشست گفت: کارگران ساختمانی در کشور و استان مرکزی چشم به راه اصلاح ماده ۵ قانون هستند که تحقق این مهم از اهمیت ویژه برخوردار است.
« علی غیاثی» افزود: این مهم در کمیسیون اجتماعی مصوب شده و انتظار می‌رود که در فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی هرچه سریعتر مطرح و به نتیجه برسد.
وی بیان کرد: هر روز حوادث کارگری زیادی رخ می‌دهد که شمار زیادی از قربانیان این حوادث از نعمت بیمه برخوردار نیستند و اکنون طیف بزرگی از کارگران هستند که در انتظار اعلام سهمیه بیمه‌ای به سر می‌برند.
تبصره ماده ۴۱ قانون کار راهی برای سوءاستفاده
عضو شورای اسلامی ایرالکو در ادامه این نشست گفت: الحاق تبصره به ماده ۴۱ قانون کار راهی برای لابی‌گری و اربابیت جدید باز می‌کند و نیاز است که جلوی این تبصره گرفته شود و بیش از این جامعه کارگری با معضل مواجه نشونداست.
سید «نورالدین ابطحی»  افزود: تعیین تکلیف سریع آندسازی کارخانه آلومینیوم موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا امکان ساخت آند در اراک وجود دارد و تحقق آن عزم و اراده قاطع را می‌طلبد.

کارگران بازنشسته رفاهیات و درمان مطلوب می‌خواهند

 رئیس کانون بازنشستگان اراک نیز در این نشست گفت: جامعه کارگران بازنشسته استان مرکزی به‌عنوان قطب صنعت و تولید کشور در حوزه رفاهی ، معیشت و درمان با معضلات زیادی مواجه‌اند و این قشر از جامعه باید به شکل ویژه‌ای در کانون تصمیم‌گیری مقامات در دولت و مجلس شورای اسلامی باشند.
« علیرضا امیری » افزود: با حذف دفترچه درمانی مشکلات زیادی برای بازنشستگان و خانواده آنان ایجاد شده و بسیاری از نسخه‌ها ثبت سیستمی نمی‌شود و رسیدگی فوری به مشکلات این بخش خواسته بحق این قشر است.
کارگران سپر عبور از بحران اقتصادی بودند
سید «امیر میرناصری» رئیس شورای کارگری شرکت هپکو نیز در این نشست گفت: کارگران سپر عبور از بحران اقتصادی در سال‌های اخیر بودند و در دهه گذشته با وجود مشکلات متعدد با چنگ و دندان حوزه تولید را حفظ کردند و مشکلات عجیب و غریب موجب نشد که چرخ تولید بخوابد و اکنون نوبت آنان است در نگاه ویژه مشکلاتشان دیده شود و مورد حمایت قاطع باشند.
رئیس شورای کارفرمایی استان مرکزی هم در ادامه این نشست گفت: کارفرمایان برای ورود کالا و تامین مواد اولیه برای تولید مشکلات زیادی  دارندو برای تسهیل در امور خواستار همراهی اصولی و اثربخش مسئولان هستند.
« علیرضا خلیلی» افزود: کارفرما کارگر را جزو سرمایه خود می‌داند و نیاز است برای توسعه اقتصادی کشور، کارگر وکارفرما دست به دست هم دهند و باید قوانین و شرایط به گونه‌ای باشدتا این مهم بهترین بازده را در حوزه اقتصادی رقم بزند.

حمایت از تولید کلید حل مشکلات اقتصادی

 نماینده شرکت آذرآب اراک نیز در این نشست گفت: دشمنان ایران اسلامی امروز به سنگر کار و کارگری هجمه دارند و اقتصاد را نشانه گرفته‌اند و اینجاست که باید راهبردهای کلان کشور همسو با حمایت از تولید باشد تا مشکلات اقتصادی مدیریت شوند.
« داود عسگری» افزود: صنایع بزرگ و مادرتخصصی جمله آذرآب و هپکو و واگن پارس که نقش مهمی در درامد سرانه ناخالص ملی و تامین نیاز کشور و به حرکت درآمدن چرخ تولید در صنایع زیردستی دارند، بعد از گذراندن مشکلات زیاد امروز توانستند به یک ثبات برسند و باید حمایت ویزه از ان‌ها استمرار یابد.
وی بیان کرد: انتظار است مسائل و مشکلات شرکت آذرآب از جمله بدهی‌های شرکت مورد توجه قرار گیرد تا این واحد پیمانکاری مادرتخصصی دوباره با فاجعه مواجه نشود و بتواند حرکت رو به جلو داشته باشد.
ساوه را به‌عنوان کانون صنعت برجسته کشور دریابید
نماینده جامعه کارگری ساوه نیز از فراکسیون مجلس شورای اسلامی خواست تا سفری به شهرستان ساوه داشته باشند.
« داود میرزایی» افزود: کارگران قشری مظلوم هستند و نیاز است مسایل آن‌ها با حساسیت کاویده شود و برنامه هدفمند و کارامدی در حل مشکلات این قشر ارایه شود. 

کلید حل مشکلات کارفرمایان در دست دولت و مجلس شورای اسلامی

رئیس شورای کارگری نورد آلومینیوم اراک هم در این نشست گفت:کلید حل مشکل کارفرمایان در دست دولت و مجلس شورای اسلامی است و رسالت کارگران اجرای درست و خوب کار کردن است.
« ابوالفضل پوروفایی» افزود: آنچه مولود مشکلات کنونی در جامعه کارگری و کارفرمایی است اجرای اصولی و دقیق  قانون کار است و نیازی به اصلاحات در این بخش نیست و اگر از ظرفیت این قانون به درستی استفاده شود خیلی از مشکلات موجود رخت برمی‌بندند.
وی بیان کرد: انتظار است در بحث واگذاری‌ واحدهای صنعتی توجه ویژه شود و این مهم تنها  به افراد دارای اهلیت واگذار شود تا تجارب تلخی که در کارنامه صنایع استان مرکزی از واگذاری نامطلوب صنایع موفق رقم خورده دوباره تکرار نشود.
اعضای فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی امروز (شنبه) برای بررسی مسایل و مشکلات جامعه کارگری استان مرکزی به اراک سفر کرده و از واحدهای تولیدی آذرآب، آلومینیم ،واگن پارس و هپکو بازدید کردند.
۶ آذر ۱۴۰۰ ۱۹:۴۵
روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید