پدافند پدافند 

 پدافند غیرعامل چیست؟

هر اقدام غیر مسلحانه‌ای که موجب کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، ساختمان‌ ها، تاسیسات، تجهیزات، اسناد و شریان های کشور در مقابل عملیات خصمانه و مخرب دشمن گردد، پدافند غیرعامل (Passive Defense)خوانده می شود.

به بیان ساده‌تر پدافند غیرعامل، مجموعه اقداماتی است که انجام می شود تا در صورت بروز جنگ، خسارات احتمالی به حداقل میزان خود برسد.
هدف از اجرای طرح‌های پدافند غیرعامل کاستن از آسیب‌پذیری نیروی انسانی  و تجهیزات حیاتی و حساس و مهم کشور علی رغم حملات خصمانه و مخرب دشمن و استمرار فعالیت‌ها و خدمات زیر بنایی و تامین نیازهای حیاتی و تداوم اداره کشور در شرایط بحرانی ناشی از جنگ است.
به عنوان مثالی ساده، از پدافند غیرعامل می توان به استتار، اختفا و ایجاد سرپناه برای تاسیسات مهم و استراتژیک اشاره کرد.
در پدافند عامل فقط نیروهای مسلح مسئولیت دارند. در حالی که در پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان ها، صنایع و حتی مردم عادی می توانند نقش مؤثری بر عهده گیرند.

اهداف پدافند غیر عامل

  ·   ایمنی سازی مراکز حیاتی، حساس و مهم.
  ·   توسعه کمی و کیفی نیروی انسانی متخصص.
  ·   ارتقاء قابلیت بقا و حفظ کشور در شرایط بحران.
  ·   افزایش آستانه مقاومت ملی و تقویت مولفه های مقاومت در مقابل تهدیدات.
  ·   فرهنگ سازی و ایجاد باور عمومی در مورد تاثیر پدافند غیر عامل در کاهش آسیب پذیری.
  ·   کسب امنیت پایدار در توسعه و پایدار سازی زیرساخت های حیاتی کشور.
  ·   تحقیق و پژوهش، تولید علم و فناوری و فرهنگ سازی و تبدیل آن به معارف عمومی.
  ·   تکمیل چرخه دفاعی کشور و تعامل مثبت با دفاع عامل و پدافند غیر عامل.
  ·   نهادینه کردن رعایت اصول و ضوابط پدافند غیر عامل در طرح های توسعه منتهی به ایجاد مراکز طبقه بندی.
  ·   کاهش مجموعه آسیب پذیری های کشور و نمایان نمودن اقتدار ملی ناشی از آن به عنوان یکی از مولفه های بازدارندگی.
  ·   به حداقل رسانیدن تاثیر تهدیدات نظامی دشمن بر زیرساخت های حیاتی، حساس و مهم.
  ·   توسعه کمی و کیفی ظرفیت و توان اجرایی پدافند غیر عامل در بدنه مهندسی کشور (مشاوره و اجرا).

 

کتابشناسی و شناخت راه‌های نفوذ

جاسوسی صنعتی و نفوذ سرویس‌های امنیتی غربی

بهترین نتایج لزوما از طریق فعالیت‌های غیرقانونی یا غیراخلاقی به دست نمی‌آید، بلکه بهترین روش مؤثر در جاسوسی صنعتی، بهره‌برداری خلاق از اطلاعاتی است که از طریق تحلیل‌های دقیق به دست می‌آید.

پس از مطرح شدن مسئله زمینه های نفوذ در کشور توسط رهبری، لازم به نظر می رسد که برخی مولفه های مربوط به جاسوسی و نفوذ ضمن آشنایی و تبیین برای فضای عموی جامعه، بصیرت افزایی را مد نظر قرار داد.

 

 

در این گزارش به کتاب "راهنمای جاسوسی صنعتی" که نویسنده آن هوگو کورن وال می پردازیم.

 

در این کتابی می خوانیم که تقریبا هر فردی ممکن است مشتری یا طالب جاسوسی صنعتی، یا قربانی آن باشد.البته این امر به طور بالقوه وجود ندارد.دلایلی مانند پیشرفت های فن آوری، تغییر سبکهای مدیریت شرکتها، نیازهای حقوقی جدید در مورد افشاگری های اطلاعاتی و افطایش حرفه هایی چون" کارشناسان اطلاعاتی" همه باعث شده تا جاسوسی صنعتی براحتی انجام گیرد.

 

کتاب راهنمای جاسوسی صنعتی به شما می گوید که جاسوسی صنعتی چگونه انجام می گیرد؟این کتاب مجموعه جاسوسی تجاری را تشریح می کند.یعنی می گوید جاسوسی چگونه انجام می شود، چگونه دیگران ممکن است در مورد شما جاسوسی کنند و منابع، رشته ها، فنها و فن آوریهای موجود که در خدمت عوامل جاسوسی صنعتی است کدامها است؟

 

این کتاب همچنین روشهای پنهان کاری، کاهش ریسک ها، جلوگیری از جاسوسی و ضد جاسوسی را توضیح می دهد.کتاب شامل چهارده فصل است.در این فصلها به موضوعاتی چون یافتن برتری نسبت به رقیبهای تجاری یا اقتصادی ، ادغام شرکتها، برداشتن گام اول در خرابکاری برنامه ریزی شده، کسب اطلاعات تحت پوشش خبرنگاری و دفاع از خود در مقابل جاسوسان پرداخته شده است.

 

البته اکثر کارها و فعالیت های جاسوسی صنعتی که در این کتاب به آنها پرداخته شده غیر قانونی نیست.مثلا در حال حاضر کارهایی چون استراق سمع یا استفاده از ابزار های جاسوسی الکترونیکی چون میکروفن گذاری از نظر قضایی قابل تعقیب هستند اما اقدامهای دیگری وجود دارند که قابل ردیابی نمی باشند، چه رسد به این که بخواهیم در مورد آنها به قانون متوسل شویم.

 

از مطالب این کتاب خواننده متوجه می شود که بهترین نتایج، لزوما از طریق فعالیت های غیر قانونی یا غیر اخلاقی به دست نمی آید،بلکه بهترین روش مؤثر در جاسوسی صنعتی ، بهره برداری خلاق از اطلاعات است که از طریق تحلیل های دقیق به دست می آید.

 

دلایل مبادرت به جاسوسی صنعتی احتمالا می تواند هر یک از موارد ذیل باشد:

 

تلاش برای شکل دادن به برنامه های تجاری خود، کسب برتری اقتصادی در مقابل رقیب ، کسب تحقیقات مربوط به بازار با کمترین هزینه ممکن، کاهش هزینه های پژوهشی و توسعه صنایع خود از طریق کسب اطلاعات مربوط به دستاوردهای دیگران در همین زمینه ، کسب فن آوری جدید با حداقل هزینه، افزودن بر لیست مشتریان خود از طریق پی بردن به لیست مشتریان رقیبان، کسب اطلاعات لازم در خصوص " تحلیل رقبا" جلوگیری از جاسوسی دیگران در مورد فعالیت های خود و غیره.

 

از نظر نویسنده در اختیار داشتن یا کسب اطلاعات دقیق تجاری، در کسب موقعیت تجاری بسیار حایز اهمیت است.کتاب به نحوه کسب اطلاعات از شرکتها را تشریح کرده است.همچنین راجع به کسب اطلاعات در خصوص افراد است.البته مواردی راجع به کسب اطلاعات در زمینه محصولات، پژوهش و توسعه شرکتها پرداخته است.درهمین راستا در خصوص تدبیرهای ضد جاسوسی هم مواردی آورده شده است. وضعیتی که یک شرکت ، قربانی جاسوسی از سوی دیگران می شود.

 

منبع: دیده بان

 

وزیر کشور در پیامی به مناسبت گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل:

پیشرفت در اجرای الزامات پدافند غیرعامل موجب استحکام مبانی اقتدار حاکمیتی است

وزیر کشور گفت: پیشرفت و توفیق در اجرای الزامات پدافند غیرعامل به معنای استحکام مبانی اقتدار حاکمیتی و امنیت ملی است.

به گزارش پایداری ملی به نقل پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیرکشور به مناسبت گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل پیامی را منتشر کرد.

 

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

 

پدافند غیرعامل به عنوان یکی از ساده‌ترین راه‌ها، کم هزینه‌ترین شیوه‌ها و صلح آمیزترین روش‌های دفاع یک دولت و ملت در مقابل دشمنان خود؛ از جمله مهمترین عوامل اقتدار و توفیق دولت‌ها در حفظ و گسترش امنیت ملی و زمینه ساز توسعه متوازن و پایدار و عامل دستیابی به رفاه و توسعه همه جانبه است.

 

این امر بخصوص در دورانی که دولت‌های استکباری مستمراً در حال فتنه و دسیسه علیه جمهوری اسلامی ایران به لحاظ قرار گرفتن در موقعیت ژئوپولیتیکی بسیار حساس و داشتن نظام منحصر بفرد مردم سالاری دینی و به طبع آن وجود دشمن می‌باشد از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

 

پدافند غیر عامل مجموعه اقداماتی است که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابله با تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن است.اندیشه و تامل در این تعریف نشان دهنده ارتباط ناگسستنی بین الزامات پدافند غیرعامل و امنیت ملی و داخلی کشور است. به عبارت بهتر هرگونه پیشرفت و توفیق در اجرای الزامات پدافند غیرعامل به معنای استحکام مبانی اقتدار حاکمیتی و امنیت ملی است. کشور عزیزمان ایران اسلامی به عنوان مهم‌ترین کشور اثرگذار در منطقه پرالتهاب غرب آسیا که از یک سو دارای تاثیر بالا در عرصه بین الملل می‌باشد و از سوی دیگر آرمانگرایی و پی‌ریزی جامعه اسلامی را دنبال می‌کند، نیازمند برنامه‌ریزی منسجم، گسترده و مطلوب در حوزه پدافند غیر عامل است.

 

نگاه بلند و عمیق رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی و فرمایشات معظم له مبنی بر اینکه «پدافند غیرعامل مثل مصونیت سازی بدن انسان است، از درون ما را مصون می‌کند. پدافند غیرعامل یک اصل خواهد بود، برای همیشه نه برای یک مقطع خاص» ؛ حاکی از نقش، اهمیت و جایگاه این مقوله در مصون سازی و فراهم نمودن بسترهای امن توسعه پایدار است.

 

در آستانه فرارسیدن روز پدافند غیرعامل و بزرگداشت هفته آن این احساس نیاز وجود دارد که با تبیین ابعاد مختلف این راهبرد اساسی، اهمیت فرهنگ‌سازی و نهادینه شدن پدافند غیرعامل درجامعه مورد تاکید بیشتری واقع شود و برای توفیق در آن سیاست گذاری و برنامه ریزی منسجم تمهید گردد. در این راستا وزارت کشور به عنوان مسئول پیشبرد سیاستهای حاکمیتی نظام در اقصا نقاط کشور و همچنین عضویت در کمیته دائمی پدافند غیرعامل تمام مساعی خود را بکار گرفته و خواهد گرفت.

 

در پایان با گرامیداشت روز و هفته پدافند غیرعامل لازم می دانم ضمن تکریم و ارج نهادن به همه تلاشها واقدامات صورت گرفته از سوی نهادهای مرتبط با موضوع ازجمله سازمان پدافند غیرعامل کشور، از تلاشگران این عرصه خصوصاً همکاران حوزه پدافند غیرعامل در ستاد وزارت کشور و استانداریهای سراسر کشور تشکر و قدردانی نمایم.

 

در این ایام سرشار از نور و صفای حماسه حسینی، توفیق همگان را در سایه توجهات حضرت ولی عصر(عج) و تحت هدایت های حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای «مدظله العالی » از خداوند متعال مسئلت دارم.

طرح پوستر های تدابیر پدافند غیرعامل

پدافند 1

 

  پدافند 3 


  

پدافند 4  


پدافند 8
پدافند 7
پدافند 5 

۷ راهی که از طریق آنها در فضای آنلاین ردیابی می‌شوید

راه‌های زیادی است که از طریق آنها می‌توان به اطلاعات شخصی کاربران، سایت‌هایی که بازدید کرده‌اند، اطلاعاتی که وارد کرده‌اند و … دست پیدا کرد. بهتر است این راه‌ها را بشناسیم و یاد بگیریم که چطور آنها را مسدود کنیم.

امنیت واژه‌ای که این روزها با وجود وعده‌هایی که از صاحبان سایت های اینترنتی و فضای مجازی می‌شنویم، بسیار کمرنگ شده است.

 

ترس از فاش شدن اطلاعات شخصی‌مان یک لحظه هم دست از سرمان بر نمی‌دارد. در واقع با ورود به دنیای اینترنت باید قید حریم شخصی و در امان ماندن اطلاعت‌مان را بزنیم اما چه کنیم، مگر می‌شود این روزها بدون اینترنت زندگی کرد؟ اینجا دیگر باید خودمان مراقب باشیم.

 

راه‌های زیادی است که از طریق آنها می‌توان به اطلاعات شخصی کاربران، سایت‌هایی که بازدید کرده‌اند، اطلاعاتی که وارد کرده‌اند و … دست پیدا کرد. بهتر است این راه‌ها را بشناسیم و یاد بگیریم که چطور آنها را مسدود کنیم.

 

 

۱-کوکی‌ها

 

بعضی از کوکی‌ها هستند که حتی زمانی که اقدام به پاک کردن آنها می‌کنید، حذف نمی‌شوند. این کوکی‌ها می‌توانند دوباره و از طریق فایلهای ذخیره شده روی سیستم ایجاد شوند. اغلب این کوکی‌ها متعلق به پلاگین ادوبی فلش و برنامه‌هایی که برای انجام بازی یا تماشای ویدیوی آنلاین استفاده می‌شوند، هستند که به آنها کوکی‌های فلش می‌گویند.

 

 

برای مقابله با این روش نفوذی بهتر است سراغ تنظیمات ادوبی فلش بروید و آنجا برنامه را از ذخیره داده‌های روی سیستم منع کنید.

 

 

۲- چیزهایی که به اشتراک می‌گذارید

 

هر بار که وب سایتی را مشاهده می‌کنید، چیزهایی مثل آدرس آی‌پی، زبان، سیستم عامل و زمان منطقه را با سایت مربوطه به اشتراک می‌گذارید. مجموع این داده‌ها پروفایلی از شما ایجاد می‌کند که پس از آن تبلیغ کننده‌ها، آنالیتیکس، شرکتها، موتورهای جستجو و شبکه‌های اجتماعی از آن برای ردیابی کاربران استفاده می‌کنند.

 

 

برای مقابله با این راه نفوذ، بهتر است هر چند وقت یکبار کش مرورگر را پاک کنید و با مود ناشناس به مرور وب بپردازید.

 

 

۳- کلیک

 

کلیک ربایی روشی است که برای فریب دادن افراد به کلیک روی لینکها و سوق دادن آن به وب سایتهای آلوده استفاده می‌شود، سایتهایی که اطلاعات شما را می‌دزدند. معمولا این کار از طریق پاپ آپ‌ها صورت می‌پذیرد. شما در واقع با بستن این پاپ آپ‌ها و کلیک روی × تصمیم دارید که از شر پنجره‌های تبلیغاتی خلاص شوید، ولی نمی‌دانید که در واقع روی یک لینک کلیک کرده‌اید.

 

 

هیچ راهی برای مقابله با این روش دزدی اطلاعات وجود ندارد. بهتر است فقط تا آنجایی که می‌شود پاپ آپ‌ها را غیر فعال و متوقف کنید.

 

 

۴- روش نمایش محتویات

 

هر وب سایتی که بازدید می‌کنید، روش ویژه خودش در نمایش گرافیکهای موجود دارد و به مرورگر شما و بر اساس تنظیماتی که دارد، یاد می‌دهد که چطور به نمایش این محتویات بپردازد. همین امر نرم‌افزار و سیستمی را که به نمایش این محتویات می‌پردازد قابل شناسایی می‌کند.

 

برای مقابله، جاوا اسکریپت را غیر فعال کرده و از نرم‌افزارهای انتقال ترافیک به کامپیوترهای رله استفاده کنید. پس از خاموش کردن جاوا اسکریپت، ویژگی‌های چون پخش ویدیو غیر فعال می‌شود.

 

 

۵- کپچا

 

کپچاها را معمولا برای بالا بردن امنیت استفاده می‌کنند، اما آیا می‌دانید که همین کپچاها ممکن است حاوی حروفی باشند که به سایت های مختلف لینک می‌شوند؟ این را تا زمانی که با ماوس روی حروف نروید متوجه نخواهید شد.

 

هایپر لینک ها معمولا در وب سایتهای مختلف به رنگ های متفاوتی به نمایش در می‌آیند. همین امر باعث می‌شود که نتوانیم لینکهایی که در کپچا وجود دارد ببینیم یا متوجه آنها شویم. وقتی حروف کپچا را می‌نویسید در واقع وب سایت‌هایی را که مشاهده کرده‌اید مشخص می‌کنید.

 

برا مقابله آپشنی را که به صفحات وب اجازه می‌دهد فونت خودشان را انتخاب کنند غیر فعال یا اینکه آپشنی را که به رنگها، نوع و اندازه فونت‌ها اهمیت نمی‌دهد فعال کنید.

 

 

۶- برنامه‌هایی که نصب می‌کنیم

 

تحقیقی که اخیرا انجام شده است نشان می‌دهد انواع برنامه‌هایی که نصب می‌کنیم، در واقع ویژه خودمان هستند و یک جور پروفایل شخصی از ما ایجاد می‌کنند.

 

مثلا اگر توییتر که لیستی از برنامه‌های نصب شده روی موبایل را جمع‌آوری می‌کند، این فهرست را در اختیار یک تبلیغ کننده قرار دهد، تبلیغ کننده سلیقه شما را تشخیص داده و نسبت به آن برای شما تبلیغات ویژه می‌فرستد.

 

برای مقابله آپشن «Tailor Twitter based on my apps» را در توییتر غیر فعال کنید.

 

 

۷- مصرف کمتر باتری برای کاربران آشنا

 

برخی از مرورگرها هستند که به وب سایتها اجازه می‌دهند به وضعیت باتری کاربر دسترسی داشته باشند، بدون آنکه خود کاربر بداند. همین اطلاعات بعدها می‌تواند برای ردیابی ما توسط وب سایت هایی که از همین روش بهره می‌برند مورد استفاده قرار گیرد. مثلا فایرفاکس یکی از همین مرورگرهاست.

 

 

برای مقابله باید از اینکه مرورگرتان امکان دسترسی به وضعیت باتری را نمی‌دهد، مطمئن شوید البته اخیرا فایرفاکس و پس از گزارش ارسال شده از سوی محققین، این ویژگی را غیر فعال کرده است.